Fethiye’de, deve ve at safari turlarına katılan turistler, Kayaköy’ü gezip ormandaki patika yollarda Ölüdeniz’in doğal güzelliklerini seyrediyor.

Tatillerini Fethiye’de geçiren yerli ve yabancı turistler, bölgenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin bir arada sunulduğu deve ve at safari turlarında, hem orman havası soluyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor.

Kayaköy’den başlayan deve ve at safari turları, turistlere iki farklı güzergahta farklı heyecanlar sunuyor.At safari turuna çıkan turistler, at üzerinde ve rehberler eşliğinde Kayaköy ile Ölüdeniz’i keşfetme fırsatı buluyor. Kayaköy’deki 3 at çiftliğince düzenlenen at safari turlarına yılda yaklaşık 10 bin kişi katılıyor. At sırtında yaklaşım bir buçuk saat süren tura katılanlar, ilk olarak kısa bir teorik eğitimden geçiriliyor. Tur sırasında rehber eşliğinde ormandaki patika yollar kullanılarak Kayaköy’e ulaşılıyor, burada köyün tarihi anlatılıyor. Turistler at sırtında aldıkları tarihi bilgilerin ardından, orman yolundan Ölüdeniz’i kuş bakışı görebilecekleri tepeye çıkıyor. Turun sonunda çiftliğe dönen turistler, isterse bindikleri atları besleyebiliyor.

“Her Yıl Turistlerin Gözdesi Oluyor”

Deve safari turu ise Fethiye’de tatil yapan turistlerin yeni gözdesi oldu. Develere binerek Kayaköy’den yola çıkan turistler Gemiler Koyu’na hareket ediyor. Kayaköy’ün dar sokaklarında deveyle gezen turistler bol bol fotoğraf çektiriyor. Turizmci Hakan Özvardar  ve Tuncay Özbir deve safari turunda sırasında Kayaköy’ün tarihi hakkında turistleri bilgilendiriyor.

‘Ata Binmeyi Merak Ediyordum’

At safari turuna çıkan Sinem Bardakçı, atla seyahat etmenin heyecan verici olduğunu söyledi. Ata binmeyi çok merak ettiği için safari turuna katıldığını anlatan Bardakçı, “Bir canlıyla seyahat etmek çok farklı. At yönlendirmeye hiç ihtiyaç duymadı. Ormanda yolculuk yapmak keyifliydi. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Ormanda atla gezmenin çok güzel olduğunu belirten Fırat Yunus  ise “Ormanlık alanda çam ağaçlarının arasında atla gezmek bana farklı duygular yaşattı. Büyük heyecan duydum. Ölüdeniz’i farklı açıdan görmek isteyenler bu tura katılabilir” diye konuştu.

“Her Geçen Gün İlgi Artıyor”

At ve deve safarilerine yerli ve yabancı turistlerin her geçen yıl ilgi ve alakalarının arttığını belirten safari işletmecisi Tuncay Özbir, “İki tür safari turumuz var. İlki kısa mesafe. Yani 10 dakika süren bir tur. Kayaköy Mahallesi içerisinde gerçekleştirdiğimiz bir tur. Onun bedeli 40 TL. Bir diğer turumuz ise tarihi Kayaköy Manzaralı, orman içerisinde kuş seslerinin arasında gerçekleştirdiğimiz bir tur. Bu tur da yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Onun bedeli ise 200-250 TL civarlarında” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com