Dünyayı dolaşan Türk denizcilerden birisi olan Alim Sür;  yol arkadaşı ve eşi Hattaya Sür ile birlikte tekneleriyle  2003 yılında Ece Saray Marinadan başlattıkları dünya turunu 2008 yılında tamamladılar.

Kataraman tekneleriyle dünya seyahati yapan ünlü denizci Alim ve Hattaya Sür çifti; Fethiye’de konferans verdiler. Sağlıklı Aktif Yaş Alma Programı SAYAP’ın bu ayki konferansına konuk olan Alim Sür ve eşi;  deniz yolculuklarını anlattılar. Turmepa Fethiye şubesinde düzenlenen programda Alim Sür ve eşi;  görsel bir şölen eşliğinde denizlerde geçen hayatı  ve deniz yolculuklarını anlattı.

“GEZDİKÇE UFKUMUZ AÇILDI, UFKUMUZ AÇILDIKÇA YOLA DEVAM ETTİK”

Sağlıklı Aktif Yaş Alma Programı SAYAP’ın bu ayki konferansında denizyolu ile dünyayı karış karış gezmiş bir  çifti ve iki gezgini ağırladı. 20 yılı aşkın süredir denizlerde  yaşayan Alim Sür ve daha da önemlisi yol arkadaşı, eşi Hattaya Sür ile görsel bir şölen eşliğinde deniz hayatını ve deniz yolculuklarını anlattı. Onlar aslında hep yolculuktalar ve o nedenle de sabit bir adres veremiyorlar. Hattaya Sür konuşmasında; İki kişilik bir yolculuktu bu. Başlardaki tecrübesizliğim benim neredeyse vazgeçmeme neden olacaktı ama eşim Alim o süreçte her şeyi tek başına yapmak zorunda kaldı ve asla vazgeçmediğini, ifade etti.  Alim Sür’de konuşmasında “sonradan teknede her işin altından kalkabilmiş ve dünyada en çok görmek istediği yer olan Mısır’ı birlikte doya doya gezebilmiştik. Eşim Hattaya’yı Mısır’a götürmeye söz vermiştim. Dünya turumuzun sonunda da olsa sözümü tutabildim. Eşim ile birlikte 10 mt. Prout 33 Quest marka katamaran tekne ile çıktığımız dünya turunu 5 yılda tamamladık. İki gezgin olarak Büyük Türk denizcisi  Sadun Boro’nun izinden gittik. Değişik ülkeler değişik kültürler, değişik insanlar tanıdık. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Yolculuk hayal etmekle başlar” dedi. Heyecanlı bir şekilde süren programda Alim Sür “5 yıllık dünya turuna çıkmak için 2 yıl hazırlandık ama kafamda 35 yıldır hazırlanıyordum” dedi.  Hattaya Sür’de konuşmasında “deniz yolculuğu hakkında her şeyi, yola çıktıktan sonra yolculuk esnasında öğrendim” dedi.

“HAYALLERE YELKEN AÇTIM”

Alim Sür, Fethiyeli Türk denizci ve turizmci. Tayland doğumlu, Çinli asıllı Türk eşi Hattaya Sür ile birlikte 2003 yılında Prout 33 Quest marka katamaran teknesiyle çıktığı dört yıllık dünya turunu Haziran 2008’de tamamlamıştı. Eşi Hattaya ile evlenirken dahi dünya turuna çıkmayı şart koşan denizci, 16 Eylül 2003 günü Fethiye Ece Saray Marina’dan My Chance isimli Türk bayraklı ilk katamaran teknesi  ile seyahatine başlamıştı. Yolculuk süresinde zaman zaman fırtına mevsiminin geçmesini beklemek için teknelerini karaya çekip, bu süre içinde bekleyen Alim ve Hattaya Sür çifti, yolculuklarını planladıkları gibi Sadun Boro’nun dünya yolculuğunun tamamlayışının yıldönümü olan 15 Haziran 2008 tarihinde sona erdirmeyi başardılar. Alim ve Hattaya Sür çiftinin, dünya seyahatlerini anlattığı “Hayallere Yelken Açtım” adlı bir anı ve rehber kitabı bulunmakta. Programa katılımlarından dolayı Alim Sür ve eşine teşekkür eden  SAYAP Konferans koordinatörü Nurten Sur “Öğren, eğlen, yaşa mottosu ile yola çıkan SAYAP-Sağlıklı ve Aktif Yaş Alma Programının bu ayki konferans konuğu ünlü denizci Alim Sür ve eşi, yol arkadaşı Hattaya Sür idi. Çok keyifli ve heyecanlı bir etkinlik gerçekleştirdik. Alim Sür ve eşini yakından tanıdık. Bizlere yolculuklarını ve anılarını anlattılar. Deneyimlerini paylaştıkları için  SAYAP olarak kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com