ÇALDAĞI’NIN BERİ YÜZÜNDEN DALAMAN’A KADAR

Büyükkent yüklenişli toplu taşımacılıkta kırsala yönelim seçeneği.

      Ülke çapında yaşanılan bulaş illetinin ardından, yenide de, o büyük deprem yıkımı sonrası, kırsalın seçenek olarak önemi öne çıkmakta.

Bu boyut, her bir yapılan söyleşi ortamında, kıyısından, köşesinden, bir biçimde kendisinden söz ettiriyor.

Geçenlerde, kalabalık kişili, arkadaş söyleşimizde, devlet işleyişinde önemli görevler üstlenmiş emekli bir arkadaşımız, üsteleyerek bir konuya ilgimizi çekmeye çalışıyordu. Kendilerine, ciddî ciddî kulak verip dinlediğimizde ise, şöyle bir konuya parmak basmaktaydılar. Denilene bakılacak olursa, Üzümlü’den başlayarak Dalaman’a kadar olan asfalt yol boyunda yer alan, mahalle (eski söylemiyle elbet köy kastedilmekte) muhtarlarının imza vererek, Büyükkent Belediye’mizden, sabah-akşam, toplu taşıma araç seferi konulmasını istemekteymişler.

Kalabalık ortamlı, o söyleşimizde, konu, her ne kadar uluorta dile getirilip açılmışsa da, yöreyi yeterince bilenlerimizin olduğunu da, hiç sanmıyorum. Konuyu açan kişi ise, yöreyi iyi bilen birisi idiler. Kendileri de, zaten Çaldağı’nın batı ucuna denk düşen, kıralın ortasındaki dağ köyünden olurlar. Yöreyi en iyi bilenimiz sayılır.

Hani bendeniz de, o yöremizin, artık şöyle böyle iyi tanıyan biri sayılırım; en azından, diğerlerimize kıyasla, ayışan oranda, bir gözlemim, keşfim var; yabana atılamacak bir bilgi sahibiyim. Çevreyi tanımak amaçlı, oralara birkaç kez, araç sürmüşlüğüm oldu. Geçen sene içinde, o yazın çıkan orman yangınları nedeniyle de, yanan yerlere kadar, merak ederek gidip varmıştık.

Biz kendimiz, zaten o Çaldağı’nın hemen dibinde yaylacıyız. O nedenle, yöreyi bayağı bir bilenlerdeniz. Hem Üzümlü üzerinden, hem de İncirköy üzerinden, o Çaldağı dibimize aşıp gittiğimiz gibi Göcek çıkışlı olan yolla da, gelip  gitmişliğimiz vardır. Gezmeyi yeğleyip gidecek olduğumuzda yolumuza 20 km. daha eklememiz gerekiyordu.

Yaylacılığımızda, yöremize ta Dalaman’dan beri de, bir yol olduğunu öğrenmiştik. Bir kararla Ortaca-Dalyan’a konukluğa gittiğimizde de, işte o yolu denemeden edememiştik. Araç yolgösterici kılavuzumız(!) vardı. O sayede yanılmadan yönümüzü bulmuştuk.

Büyükkent yüklenişli, toplu taşıma seferleri konulmasını yerinde bulan o arakaşımızın, parmak hesabına göre, yol bounca yer alan köy-mahalle sayısı 18 ediyordu. Hiç de görmezden gelinecek bir sayı olmasa gerek.

Bir düşünsenize, onca kırsal yerleşim alanına, bir sabah, bir de akşam, olmak üzere, toplu taşıma ulaşımı sağlayacaksınız… O yörelerin insanı olmasanız bile, meraklıları hiç çıkmaz mı? Köyler-mahaller arası ilişkiler artmaz mı olur mu? İlgi gün gün elbeteki artacaktır.

Günümüzdeki artan ulaşım masrafları da, gözönüne alındığında, ilgi yöneliminin düşünülememesi hiç akılcı kaçmayacaktır. Özel araç sahibi kişilerin yaylacılığında yol masrafı artık gözlerinde büyümektedir. O nedenle anılan konuya el atmak yerinde bir hareket olur kanısındayız.

Kentimizden başlayarak yapılacak çıkışlarda başta Üzümlü olmak üzere, diğer köy-mahalleler arası, kısa erişimli yolculuklar olabileceği gibi bir baştan bir başa erişimli yolculukların da, yapılabileceği hesaba katılmalıdır.

Aynı yola, girişimcilerin el atamayacağı, bellidir; en azından şimdilerde o olasılığın ortaya çıkmadığı açık seçiktir. Eğer gerçekten konu ele alınıp kafa yorulursa, toplumsal bir yarar sağlanacağı görülecektir. Kırsal, gün gün öncelenip bir seçenek olarak görülür hale gelmişse, toplu taşımacılık da o boyutta öne çıkarılmalıdır. Üstlenici olarak da işin içine belediyecilik girmelidir. Hatta özellikle önderlik de etmelidir.

Sürekli bakımı ve iyileştirilmesi yapılan bir asfalt yol var. Kırsalda halen bir nüfus da olduğuna göre, o hizmet devreye sokulsa çok yerinde olacaktır.

Biz oralara araç sürüp çevreyi gözlemlediğimizde hayran kalmşıtık. Kent içindeki söyleşi ortamlarında oraları dillendirivermiştik. O söyleşilemiz doğrultusunda oralara gidenlerimiz bize hak vermişler; bizler daha önceleri niye gitmemişiz ki, demekten kendilerini alamamışlardı. İşin böyle yönleri de var.

Umarız bu düşünce doğrultusunda bir gelişme yaşarız.

Herkese iyi haftalar…

          

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com