Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile milli mücadeleye katılan ve canını veren Türk ulusunun eseri olan Türkiye Cumhuriyetinin 100. Kuruluş yıldönümü nedeniyle; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye şubesi başkanı Canan İzmirli açıklamada bulundu. Canan İzmirli açıklamasında “34 yıl önce  Cumhuriyet sevdalısı aydınlar tarafından kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Atatürk’ün ilke ve devrimlerini yüceltmeyi ve bu değerlerle birlikte çağdaş bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir kuruluş olarak, 118 Şubesi ile birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlama programları gerçekleştiriyor. Biz de ÇYDD Fethiye Şubesi olarak bugüne kadar düzenlediğimiz tüm etkinliklerde Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlamanın onurunu yansıtmaya çalıştık.  Gerek üyelerimizle gerekse gençlerimizle paneller, anma ve kutlama günleri, edebiyat günleri, bilgilendirme sohbetleri yaptık. İlçemize gelen depremzedeler için yemekler, çocukları için eğitsel çalışmalar, anne ve babalar için uzmanlar eşliğinde sohbetler düzenledik. Maddi ve manevi destekler verdik. Deprem bölgesine yardım gönderdik ve üyelerimizle birlikte giderek hem ihtiyaç duyulan malzemeleri götürdük hem de çalıştık. Ormanlarımıza sahip çıkma adına etkinliklere destek verdik. Demokratik yöntemlerle çalışarak, bilimsel düşünceyi ve sorgulama yeteneğini geliştiren projeler yürütmek için gayret ettik.

“LAİKLİĞİN OLMADIĞI YERDE RUHBAN SINIFI, ULEMA, TARİKATLAR VE CEMAATLER OLUR”

Cumhuriyetin özünde temel ilkelerden birisi olan Laikliğin olmadığı bir yerde cumhuriyet olmaz diyerek  Laikliğin savunuculuğunu yaptık. Çünkü Laiklik, dinin, devlet, siyaset, hukuk, eğitim işlerine karışmaması ve devletin de bu koşulla, dindar vatandaşın dini inanç ve ibadet özgürlüğünü ve dindar olmayan vatandaşın dünya görüşünü ve yaşam tarzını güvence altına almasıdır. Laikliğin olmadığı yerde ruhban sınıfının, ulemanın, tarikatların, cemaatlerin egemenliği olur. Günümüzde

ne yazık ki okul öncesinden yüksek öğretime kadar  eğitimin her kademesinde dincilik aldı başını gidiyor. ÇYDD olarak, okul öncesi eğitim yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri kabul etmiyoruz, son derece endişe verici olarak buluyoruz. Anayasa’nın değiştirilemez maddesi ve devletimizin temel niteliği olan laiklik ilkesine aykırı olan bu düzenleme de laikliğe karşı atılmış olan çok sayıda adımın bir yenisidir. Okul öncesi eğitimde katkı payının da hukuki zemine taşınması devlet okullarında da paralı eğitime geçişin kapısının açılmasıdır. İki uygulamayı kabul etmiyor ve yanlış buluyoruz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini çağdaş eğitim anlayışıyla birleştirerek, toplumsal çözülmeyi önlemeyi ve ülkemizin geleceğine yatırım yapmayı hedeflemektedir. Bu tür etkinlikler, toplumsal dayanışmayı güçlendirerek, ülkemizin daha aydınlık bir geleceğe sahip olmasının yollarını açmaktadır. Bu etkinlik, çağdaş eğitim ve toplumsal değerler konusunda farkındalığı artırmak, çözüm yolları sunmak ve Atatürk’ün ilke ve devrimlerini yeni nesillere aktarmak adına büyük bir öneme sahiptir. ÇYDD Fethiye Şubesi olarak daha çağdaş bir gelecek için, daha aydınlık günler için, laik yaşam ve eğitim için, eğitimli, kendine güvenen,  sahip olduğu değerlerin farkında olan bir gençliğin yetişmesi için ve cumhuriyetimize olan borcumuzu ödeyebilmek için çalışıyoruz ve  çalışacağız.

Tıpkı efsane Başkanımız Türkan Saylan’ın dediği gibi; Eğer bir yerde  bilime demokrasiye,barışa ve aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa sönmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın, Ölüme saniyeler kalmış olsa bile…Bu duygu ve düşüncelerle yurtta barış dünyada barış diyerek savaşın nasıl bir felaket olduğuna dikkat çeken eşsiz Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyorum. Yaşasın Cumhuriyet…”dedi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com