Fethiye’de Çıntar mevsimi başladı, kilosu 150 ile 300 TL’den satılıyor.

Ekim ayıyla birlikte Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan ve birçok insan için doğal bir lezzet kaynağı olan Çıntar, Muğla’nın Fethiye ilçesinde boy göstermeye başlarken kilosu 150 ile 300 TL arasında satılıyor.

Bu yıl, Fethiye’de ve Seydikemer ilçeleri ormanlık alanda yetişen doğal mantar Çıntar’ın kilosu 150 lira olarak alıcı bulurken, kimi vatandaşlar da 200 ve 300 TL’den satıyor. Yağışlara bağlı olarak veriminde artma yaşanan çıntarın kilo fiyatının bölgenin yaz sıcaklarından kurtulup sonbahar yağışlarının düşmeye başlaması ile birlikte pazarda arttığı gözlenirken, önümüzdeki haftalarda fiyatının düşmesi bekleniyor. Fethiye’de Cuma günleri kurulan üretici pazarında, Yayla köylerinden getirilen Çıntar, kilosu 150 ile 300 TL arasında satıldı. Vatandaşların daha çok gramla satın aldığı Çıntar’ı Yayla ormanlarında toplandığını söyleyen Ramazan Cura, “Kilosunu 150 TL’den satıyoruz. Yollarda satarsak 200-250 TL’den satıyorduk. Pazarda biraz fazla olunca kilosunu 150 TL’den satıyoruz. Arayıp, bulması zor. Önümüzdeki aylarda daha da artacaktır. Fiyatı da düşecektir.” dedi.

“ IZGARASI VE KAVURMASI MAKBUL”

Çıntar özellikle kavurma ve közde kızartma yöntemleri ile mutfaklarda yerini alırken, bazı vatandaşlar bu doğal lezzeti kış döneminde de tatmak istiyor. Böylece, toplanan çıntarlar, derin dondurucularda yerini alıyor ve kış boyunca tüketiliyor. Çıntar mevsiminin açılması ile birlikte, Fethiye’de ormanlık ve dağlık alanlarda mantar toplama turları da başladı. Doğa ile iç içe zaman geçirme olanağı bulan vatandaşlar, aynı zamanda doğal ve organik bir besin kaynağını da sofralarına taşıyor.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com