CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Eşit işe, eşit ücret ve eşit haklar ilkesi uyarınca, belediyelerde ve kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

SÖZLEŞMELİ KADROLU PERSONEL AYRIMINA SON VERİLSİN

“Sözleşmeli – kadrolu personel ayrımına son verilsin” çağrısında bulunan Girgin sözleşmeli personellerin kadro sorununa dair şu bilgileri verdi: “Türkiye genelinde belediyelerde çalışmakta olan 16 bini aşkın sözleşmeli personel olmakla birlikte, kamu kurumlarını da dahil ettiğimizde bu sayı artmaktadır. Sözleşmeli personeller ile kadrolu personeller arasında özlük haklarına dair farklılıklar çalışanlar üzerinde huzursuzluk ve mağduriyet yaratmaktadır.

Bu personeller arasında; kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi, iş güvencesi, sosyal güvence, yıllık izin hakkı, kurumlar arası yer değişikliği, mazerete bağlı yer değişikliği, ücretsiz izin uygulaması, yabancı dil tazminatı, arazi tazminatı ve vergi açısından farklılıklar söz konusudur.

Bu farklılıklar personellerimizin niçin kadroya geçmekte ısrar ettiğini açıklamaktadır. Aynı işi yapan personele aynı haklar verilmelidir.”

SÖZLEŞMELİ PERSONEL NEDEN KADROYA GEÇMELİ?

Girgin hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin hem de Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları sordu:

1)         Eşit işe, eşit ücret ve eşit haklar verilmesini çalışma yaşamının temel bir ilkesi olarak görüyor musunuz?

2)         Eşit işe, eşit ücret ve eşit haklar ilkesi uyarınca, belediyelerde ve kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com