Fethiye’de bir maden şirketinin Karagedik mahallesindeki krom tesisini Yeşil Üzümlü Mahallesine taşınması girişimine karşı çıkarak eylem gerçekleştirdiler.Fethiye’de Dağ,taş A.ş bizim platformu ile kıyılar halkındır insiyatifi ile Üzümlü ve İncirköy mahallesi sakinleri krom tesisinin taşınacağı bölgede biraraya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdiler. Krom tesisinin taşınacağı bölgede 10 bin ağacın kesileceğini Muğla arısı yetiştirme gen koruma ve ıslah sahasının zarar göreceğini bölgedeki aromatik bitkilerin etkileneceğini Hayrat çeşmesini ve yer altı sularını zehirleyip kurutabileceği ileri sürüldü. Ellerinde “Hey duydun mu? 10 bin ağaç kesilecek, kuzu göbeği yok olmasın, arı ölünce krom yersin gari, bal pekmez maden yenmez, Yeşil Üzümlü yeşil kalsın arının canına kurban madem varsa mantar yok. Muğla arısı bitiyor insana saygı, doğaya saygı, geleceğe miras yazılı afişler açan çevreciler bölgede krom tesisini istemediklerini belirttiler. Dağ,taş, aş bizim platformu sözcüsü mimar Zeynep Ebru Aksoy, uzman biyolog Ulaş Kiper ve Doç. Doktor. Biyolog Burak Pekin yaptıkları açıklamalarda “İlgili şirket

Bununla da yetinmemiş, 2017’de Üzümlü’den, Göcek  Gökçeovacık’a kadar tam 112.390 dönüm alan için Maden Ruhsatı almış.

Yeşilüzümlü havzası halkı buna karşı çıkıyor. Dağına, taşına, aşına, suyuna, arısına, ormanına, turizmine sahip çıkıyor.

Taşınması istenen krom konsantre tesisi, hem Üzümlü havzası hem de Fethiye için büyük tehlike arz ediyor.

Bu krom konsantre tesisi, 2’si henüz kurulmamış, 4 adet açık ocaktan kamyonlarla gelecek krom pasasını eleyip “zenginleştirmek” için Fethiye Yeşi Üzümlü yolunda ormanlık alana, arıların kışlık evinin ortasına kurulmak isteniyor.

Bu krom şirketinin zayıf ve sığ proje tanıtım dosyası için verilen ÇED Gerekli Değil kararına, halkın açtığı dava çerçevesinde gelen bilirkişi heyetinin raporu, hepimizde düş kırıklığı yarattı.

Bu alana, hangi ekonomik ve toplumsal fayda ile böyle bir tesisin kurulmasına ÇED gerekli değildir kararı verildi?

Madem çok iyi bir proje, buyrun ÇED süreci ile bağımsız bilimsel raporlar alalım ve halkın görüşünü soralım.”dediler.

Avukat Bora Sarıca’ da “ Bu davayı kazanacağız Ancak süreç sona ermeyecek

Bizlerin ileride aynı sorunlarla karşılaşmamak, karşılaştığımız sorunlara karşı tepki koyabilmek için hazır olmamız örgütlü olmamız gerek

Bugüne kadar bölgedekş bir çok davada başarılı olduk. Bunu hali hazırda var olan birliktelik sayesinde başardık. Bu birliktelikleri ileri taşımamız gerek”ifadelerini kullandı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com