Fethiye Körfezi’nde koyların bulunduğu yarımada üzerinde, Akmarin Marina ve Yat Limanı Turizm İnşaat A.Ş.’nin yapmayı planladığı 328 yat bağlama kapasiteli marina projesi ile ilgili ÇED sürecinin bir aşaması olan halkın katılım toplantısı geçtiğimiz hafta Fethiye Şefika Pekin Anadolu Lisesi salonunda gerçekleştirildi.  Toplantıya mülk ve proje sahibi Ali Rıza Akalın da katıldı. Akalın, “Ben bu Fethiye’yi seviyorum ve sonuna kadar da Fethiyeliyim. Her görüşe saygı duyuyoruz.” diyerek Fethiye ekonomisi ve turizmine değer katacak bir proje planladıklarını belirtti. Toplantıda projeye bazı çevreciler tepki gösterirken, bazıları 1 tane bile ağaç kesilmeyeceği, bölgeye önemli bir yatırımın yapılacağı ve kamu yararı olduğu vurgusu yaptı.

 “110 MİLYON TL’LİK PROJE, YAKLAŞIK 200 KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK”

ÇED toplantısında yapılan sunumun ardından soruları Çınar Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin’in yanı sıra, projeyi hayata geçirecek olan yatırımcı Ali Rıza Akalın cevaplandırdı. Bazı soruları ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri cevaplandırdı. Yetkililer, halkın görüşleri doğrultusunda bir format belirlenerek, rapor hazırlanacağını ifade ettiler. Yat Limanı Projesi için gerekli olan Hidrografik ve Oşinografik Etütler, Jeolojik, Jeoteknik ve Jeofizik araştırmalar, imara esas Jeolojik–Jeofizik Etüt Raporu, dalga yükseklikleri inceleme raporları ayrıntılı olarak hazırlandığı, projenin kıyı çizgisi ve su alanı dışında körfezin açık denize geçiş kısmında olduğu, bu nedenle körfez içi yat kapasitesine olumsuz etkisi öngörülmemekte olduğu belirtildi. Proje alanında yer alan ana yanaşma yeri iskelenin ucu ile Şövalye Adası arasındaki en yakın noktalar arasındaki mesafe 337 metre olduğu, bu mesafenin, aynı deniz yolunu kullanacak diğer yatların yan yana geçişi açısından fazlasıyla yeterli olduğu ve seyrüseferi olumsuz etkilemeyeceği, yer olarak körfez suyunun açık deniz ile etkileştiği yerde olup, iç körfez su çevrimine ve açık deniz ile etkileşimine olumsuz etki yaratmayacağı vurgulandı. Akmarin Yat Limanı tesisinin, Fethiye Yat Taşıma Kapasitesi Projesi önerileri arasında yer alan, “tekne yanaşma yerlerinin belli merkezlerde marina gibi modern tesisler biçiminde yoğunlaştırılması hem kirlenme kontrolü, hem işletme kolaylığı, hem de başarılı bir yönetim planı için uygundur.” ifadesi ile de uyumlu olduğu belirtili.  Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 50 kişinin çalışacağı, işletme döneminde de yaklaşık 200 kişiye iş imkânı ile Fethiye için sosyoekonomik faydalar sağlayacak olması dikkat çekti.  Ayrıca, Fethiye’nin yat turizmi potansiyeli göz önüne alındığında, ilçede bulunan 1 adet yat limanının yetersiz olduğu, Akmarin Yat Limanı Projesi’nin hayata geçirilmesi ilçedeki yat turizminin geliştirilmesi için büyük önem arz edeceği vurgusu yapıldı.

“ODTÜ TARAFINDAN HAZIRLANDI”

ODTÜ tarafından 2007 yılında hazırlanmış olan “Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi Göcek Deniz Üstü Araçları Tasıma Kapasitesinin Belirlenmesi Projesi” Raporunda Göcek bölgesinde yat limanı yapılması yerine Göcek dışında yakın yerlerde yat limanları yapılması önerilmektedir. Akmarin Yat Limanı tesisi bu öneriye de uyumlu durumdadır. Fethiye Körfezi’nin açık deniz çıkış kısmında planlanan proje bu nedenle ODTÜ tarafından 2012 yılında hazırlanmış olan “Fethiye Göcek Özel Çevre Koruma 37 Bölgesi, Fethiye Körfezi Yat Taşıma Kapasitesinin Belirlenmesi Projesi” Raporu içinde dikkate alınmamıştır. Bu nedenle ilgili raporda önerilen Fethiye Körfezi’ndeki 750 adet yat yanaşma yeri artışı sayısına dâhil olmadığı belirtildi.

“FETHİYE’Yİ SEVİYORUM”

Fethiye’ye 110 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını, yat turizmi ile bölgeye değer katacaklarını, işletmede yaklaşık 200 kişi istihdam edileceği vurgusu yapan mülk sahibi Ali Rıza Akalın, denizden kiralama yaptığını belirtip, “Bu Fethiye, benim de Fethiye’m… Ben bu Fethiye’yi seviyorum ve sonuna kadar da Fethiyeliyim. İstanbul’da bile burayı savunan insanlardan biri de benim. Ben kendi mülküme yapıyorum, hazineden yer alıp da yapmıyorum. 2003’ten beri orada tapulu malım var. Herkes girsin, herkes faydalansın diye kullanıma açtım orayı. Bu ÇED toplantısı da bilgilendirmek için yapılıyor. Her görüşe saygı duyuyoruz.” diye konuştu.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com