Bilimsel Bitki Ressamı Sevil Mehdi; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye şubesinde ikinci sergisini açtı. Fethiye’de yetişen doğal endemik türlerin resmedildiği eserlerden oluşan sergi davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Sergi ve projeler hakkında Bilimsel Bitki Ressamı Sevil Mehdi ile ÇYDD Fethiye Şubesi Başkanı Canan İzmirli gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu.

“AMACIMIZ BU GÜZELLİKLERİN FARK EDİLMESİNİ VE TANINMASINI SAĞLAMAKTIR”

ÇYDD Fethiye şubesi üyesi bilimsel bitki ressamı Sevil Mehdi açıklamasında “Uzun yıllardır bilimsel bitki ressamlığı yapmaktayım. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye şubesi üyesiyim. Sadece yerel değil ulusal projelerde de çalışıyorum.  Bunlardan birisi Resim Türkiye Filolojisi projesi; bu proje Türkiye’nin tüm doğal bitkilerini oluşturduğumuz bir proje olmaktadır. Bu projede çalışmalarım devam ediyor. Bunun yanı sıra kendime ait projelerim var. Bunlardan birisi Fethiye’nin doğal bitkileri üzerine çalışıyorum. Bu gün açtığımız sergide gördüğünüz gibi Fethiye’nin doğasındaki endemik bitkiler ve ağaçlar üzerine çalışmalarım var. Sergimde Fethiye’nin doğal endemik türlerinden günlük ağacı, zeytin ve kızıl çam ağaçları, Fethiye’ye özgü meşe ve keçi boynuzu ile Melengiç, Sakız ve Sandal ağaçları ve diğer türlerdeki çalışmalarım var. Benim amacım bu bölgenin çeşitliliğini duyurmak, bu güzelliklerin fark edilmesini ve tanınmasını sağlamaktır. İstiyorum ki; benim bu çeşitlilikleri işlerken gördüğüm güzelliklere herkes tanık olsun. Bunun yanı sıra biriktirdiğim bilgi birikimini ve aynı zamanda deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu sebeple de ÇYDD Fethiye bünyesinde 2 ayrı proje ve etkinlik oluşturduk.

“TANISAN SEVERSİN” SÖZÜ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bunlardan birincisi; eğitim etkinliği olmaktadır. Bu etkinlikte deneyimlerimi paylaşma amacındayım. Önümüzdeki Ekim ayında başlayıp 8 ay kadar süren bir eğitim etkinliği olacaktır. Bu eğitim etkinliğimiz kişisel olarak ilerleyeceği için peyderpey katılımcı alabileceğim. Sadece 10 kişilik bir kontenjanımız var. Yine ÇYDD Fethiye bünyesinde ikinci bir etkinliğimiz var. Bu etkinlikte ÇYDD Fethiye Botanik Kulübünü kurduk. Fethiye Botanik Kulübüne sosyal medyadan ulaşabilirsiniz. Buradan herkes çalışmaları takip edebilecek ve üye alımı gerçekleştireceğiz. Bu kulüpte de çevremizdeki doğal bitkileri tanımak, temel botanik bilgisi edinmek, botanikle uğraşan insanlardan katkı sağlamak ve bu çalışmalarla ilgili söyleşilerde bulunacağız. “Tanısan seversin” sözü bizler için çok önemli. Tanısak aslında doğada yetişen küçücük bir otu bile severiz ve değerini de biliriz. Teşekkür ederim” dedi.

“BÜNYEMİZDE FETHİYE BOTANİK KULÜBÜ TOPLULUĞUMUZU KURDUK”

Sergi ve çalışmalarından dolayı bilimsel bitki ressamı Sevil Mehdi’ye teşekkür eden ÇYDD Fethiye şubesi Başkanı Canan İzmirli “Sayın Sevil Mehdi gibi bir üyemiz olduğu için gurur duyuyorum. Kendisini tanımak bizler için büyük bir onur oldu. Yaptığı eserlere hayran kaldık. Böylesine bir başarılı çalışmalarını gördüğümüzde hayran kalıyoruz. Üyemiz Sevil Mehdi bu gün ikinci kişisel sergisini açtı. Kendisi şubemiz bünyesinde eğitim etkinliği projesini gerçekleştirecek ve yine şubemiz bünyesinde Fethiye Botanik Kulübünü kurduk. Çalışmaları için çok teşekkür ediyoruz. Çağdaş Yaşam’ın bünyesinde kurulan Fethiye Botanik Kulübü topluluğumuza katılmak ve  bilgi almak isteyenler şubemize müracaat edebilirler. Her şey kızlarımız ve oğullarımız için, onların çağdaş geleceği için ve çağdaş yaşamlı olmanın önemini vurgulamak için” dedi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com