Muğla Büyükşehir Belediyesi Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle 100 Yaş Evi sakinleri ile Yaş Alanlar Eğlencesi düzenledi.

Menteşe ve Fethiye ilçelerinde faaliyet gösteren 100 Yaş Evlerinin üyeleri Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Yaş Alanlar Eğlencesi” etkinliğinde doyasıya eğlendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün de katıldığı eğlence programında 100 Yaş Evi üyeleri canlı müzik, davul-zurna eşliğinde dans ederken geceye özel pasta kesimi de yapıldı. Yaş Alanlar Eğlencesi’ne katılanlar arasında kura çekilerek çeşitli hediyeler dağıtıldığı gecede 100 Yaş Evi üyelerinden Abdurrahman Şahin kendisinin yaptığı Fethiye Ölüdeniz tablosunu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e hediye etti. Ailesini kaybettikten sonra 100 Yaş Evi’nin ailesi olduğunu söyleyen Abdurrahman Şahin 100 Yaş Evi’nde resim yapmayı, saz çalmayı da öğrendiğini belirtti.

Ali Akçay; “100 Yaş Evi ile hayata yeniden merhaba diyerek yüz yaşına sağlıkla yürüyoruz”

Yaş Alanlar Eğlencesi’nde konuşan 100 Yaş Evi üyelerinden Hayriye Şahin yalnız yaşayan, imkanı olmayan vatandaşların 100 Yaş Evi sayesinde yeni arkadaşlıklar, dostluklar kurduğunu ve farklı etkinliklerle güzel, mutlu vakit geçirdiğini söyleyerek kendilerine bu imkanları sunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün’e teşekkür etti. 100 Yaş Evi üyelerinden Ali Akçay’da gecede yaptığı konuşmada yaşlılığın insan ömrünün kaçınılmaz sonu olduğunu ama Büyükşehir Belediyesi’nin çağdaş belediyecilik anlayışı ile 100 Yaş Evi hizmetini hayata geçirdiğini söyledi. 100 Yaş Evi deyince akıllara yüz yaşındakilerin bu hizmetten yararlandığının geldiğini söyleyen Ali Akçay oysa emeklilerin, yalnız yaşayanların bu hizmet sayesinde yeniden hayata merhaba diyerek 100 yaşına sağlıkla, huzurla yürüdüğünü belirtti.

Başkan Gürün; “Geçmişin tecrübesi, birikimine sahip çınarlarımızla geleceğe emin adımlarla yürüyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Yaş Alanlar Eğlencesinde yaşlılarına sahip çıkan, onların emeklerine ve birikimlerine kulak veren bir toplumun gelecekle ilgili kaygısı olmayacağını söyledi ve 100 Yaş Evi projeleri ile Muğla’da aile yapısını, hemşehrilik duygusunu, birlikteliği pekiştirdiklerini belirtti.

Başkan Gürün; “Bir toplum eğer yaşlılarına yeteri kadar önem veriyorsa, geçmişinin emektarlarına ve onların birikimlerine kulak veriyorsa o zaman gelecekle ilgili büyük bir endişesi yok demektir. Türk aile hayatında anne, baba ile nine, dede hala ailenin içinde önemli bir faktör olarak yer alıyor ve torunlarıyla sohbet ediyor, onlara bakıyor. Dede ve nine birikimlerini, hatıralarını, geçmişteki yaşanmışlıklarını torunlarına aktarıyor. Gerçekten ülke olarak vatanına sahip çıkmanın en önemli ögelerinden biri bu. Yani çocuk özellikle kendi ailesinin geçmişini, iyi ve kötü günlerini öğreniyor. Yapılmış hataları bir daha yapmayarak güzel şeylerin daha da güzellerini yaratmaya çalışıyor. Onun için aile çok önemli. Geleceğe güvenle bakabilmemiz, geçmiş tecrübeleri gençlere aktarabilmemiz, hep birlikte aile olabilmemiz, hemşehrilik duygularını arttırabilmemiz, millet olabilmemiz için birbirimize sarılmamız lazım. Kavga, gürültü, çatışmayı bir yana bırakarak sevgiyi büyütmemiz lazım. Birbirini seven, güvenen bir toplumla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çağdaş medeniyetler seviyesine hep birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com