Fethiye ve Seydikemer’de buğday hasadı biçerdöverlerin tarlaya girmesi ile başladı. Çiftçiler bu yıl havaların kurak gitmesi nedeni ile buğday rekoltesinden  memnun olduklarını dile getirdiler.

Turizm ve tarım kenti Fethiye ve Seydikemer İlçelerinde  başak veren buğdayların biçerdöverlerle hasadına başlandı. Tarım işçilerinin de görev aldığı hasatta hummalı bir çalışma yürütülüyor. Üretim sürecinde sarf edilen emeğin karşılık bulması için hasat kriterlerine azami ölçüde dikkat ediliyor. Buğday taneleri altın sarısı sap ve başaklarından teknolojik araçlar yardımıyla özenle ayrıştırılıyor. Üründen ayrıştırıldıktan sonra tarlada arta kalan bitkinin sapları ise tarım araçları ve makineler yardımıyla balyalanıp, işletmedeki hayvancılıkta kaba yem olarak değerlendiriliyor.

Fethiye ve Seydikemer’de hububat hasadı başladı. Buğday veriminde en yüzde 40’lık düşüş beklentisi var. Kuraklık, fiyatları yukarı çekecek gibi gözüküyor. Sonbahar ve kış mevsimlerinin ardından ilkbaharın ilk aylarında da yeterli yağışın düşmemesi bölgede hububat rekoltesinde ciddi düşüş yaşanmasına neden oldu.

Hububat hasadı bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmedi. Tarladaki buğdayın başak olma zamanında bölgede yaşanan kuraklık, rekoltenin düşmesine sebep oldu. Kuraklık nedeniyle boyu 15-20 santimetre kalan ve erken başak vermeye başlayan arpa ve buğday, çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Ortalamanın altında seyreden yağışlar buğday üretimini de vurdu. Fethiye ve Seydikemer’de rekolte geçen yıla oranla yüzde 30 azaldı.

Buğday üreticisi Muarem Kılıç; “Bölgemizde buğday hasadı başladı. Bu yıl havaların yağışlı olmaması nedeni ile, ürün rekoltesinde düşüş yaşıyoruz. Zaten girdilerimiz çok pahalı. Bu yıl hububat üreticileri olarak çok kötü durumdayız” ifadelerinde bulundu. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com