Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir; esnafların ve sanatkarların çok zor bir dönemde olduğunu ifade ederek, devletten destek istedi. Esnafların kredi  taksitleri var ve geçen pandemide ötelemeden dolayı kaynaklanan vergi ve SGK borcunun bulunmakta olduğunu  belirten başkan Soydemir; yapılandırmanın geldiğini hatırlattı. Gelir olursa esnafların bunları ödeyebileceğini işaret eden Başkan Soydemir; oda olarak da esnaflarımıza ve sanatkarlarımıza elimizden gelen tüm desteği vermekteyiz, dedi.

“PANDEMİNİN ETKİSİ  EN ÇOK ESNAFLARIMIZIN GELİRİNE YANSIDI”

Başkan Soydemir; Covid-19 salgınından dolayı ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’mizde de gerçekten   esnaflarımız çok sıkıntılı bir zaman yaşadılar ve yaşamaya da devam ediyorlar. Pandeminin etkisi  en çok esnaflarımızın gelirine yansıdı. Biliyorsunuz geçen Mart ayından bu yana esnaflar kısıtlamalı olarak kapatıldı. Bu süreç ve kısıtlamalar devam ediyor.  Yaz ayına kadar da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Esnaflarımız;  yılbaşı dönemlerinde yoğunluk yaşamakta idiler. Dükkânların önünde ve alışveriş merkezilerinde indirimler, kuyruklar oluyordu. Ama bu sene görüyoruz ki; işyerleri bomboş. Bu ekonomik sıkıntının ne kadar çoğaldığı göz önüne sergilendi. Ailesine hediye almak isteyen insanlar; dükkanların vitrinlerini takip ederdi.  Şimdi bunların hiç birini göremiyoruz. Esnaflarımız büyük bir sıkıntı içinde. Geçtiğimiz; Nisan ve Mayıs aylarında sigorta-bağkur-pirimleri  ertelendi.  Yani dedi ki devlet, sen bunu Ekim ayında, Kasım ayında öde dedi. Bu ötelemeden sonra şimdi de yapılandırma çıktı” dedi.

“KAZANMAYAN ESNAF NASIL ÖDEYECEK”

Esnafların 25.000 TL olan destek kredisinin ödeme zamanın geldiğini de ifade eden Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir “ Kredi desteği aldık. Öteleme ve yapılandırma çıktı. 25 milyon bir destek kredisi alan esnafların ödemesi  geldi. Kısacası bu yapılandırmanın anlamlı olmadığını işaret etmek istiyorum. Yani tarih olarak veya 38 ay değil de bunu beş seneye yayacaklardı. Esnaflarımız da rahat edecekti. Kazanmayan esnaf nasıl ödeyecek” dedi.

“ESNAFIMIZA DESTEK OLACAĞIZ”

Esnafların büyük sıkıntıda olduğunu vurgulayan Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir;  esnaflara verilen destekler hakkında görüşlerini sundu. “Kafamda sorular var” diyen Soydemir, “Esnaflarımıza hibe önümüzdeki Ocak ayından itibaren verilecek tabii ki ama esnafın borcu varsa acaba bu desteği kesilecek mi,  kesilmeyecek mi? Böyle bir soru işareti aklımda kaldı. Bilmiyorum önümüzdeki günlerde bu daha ayrıntılı bir şekilde göreceğiz. Geçtiğimiz Ocak, Şubat ve Mart aylarında; odamıza kayıtlı olan yaklaşık bin civarında, basit usul defterli esnafımıza ücretsiz bir şekilde muhasebe desteğinde bulunduk.  Burada ben dedim, yönetimdeki arkadaşlara; esnaflarımız sıkıntılı bir döneme girdi. Zaman zor. Bunların yanında çırak çalışıyor, ustası çalışıyor, elemanlar çalışıyor. Para ödüyor.  Bizim esnafımız eve bir ekmek götürecek kadar para kazansın. Yanındaki işçisini desteklesin onların paralarını verebilsin. 300 bin TL. gibi bir rakam biz esnafımıza destek vermiş olduk.  Bu senede şimdi ben arkadaşlarla görüşeceğim, buraya ödenen para esnafın parası sonuçta. 3 aylık, 4 aylık süreç içerisinde herhangi bir muhasebe parası yine almayacağız” dedi.

“350 KİŞİ KAYIT SİLDİRDİ”

Pandemi sürecindeki sıkıntıdan dolayı olduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, 350 kişinin odadan kayıtlarını sildirdiğini söyledi.  Soydemir,  350 kişi gelmiş kayıtlarını bizden sildirmiş. Ben dedim belki pandemi sürecinden dolayı yaşanan sıkıntıdan olsa gerek. 500 kişide kayıt olmuş odamıza. Kayıtlarını yaptırmışlar. İki kat aşağı yukarı bir kayıt durumumuz artmış. Tabi önümüzdeki günlerde inşallah bu pandemi sürecinden normal hayatımıza döneriz düşünüyorum  ve umuyorum. Geçen sene %4’lük kredi verdi devletimiz, Bizim esnafımız önümüzdeki günlerde veya bu aylarda inşallah faydalanmaları adına yine aynı oranlarda desteği verir” dedi.

“ESNAFIMIZA SİCİL AFFI ÇIKSIN”

Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Esnaflara bu pandemi sürecinin de sebep olması gerektiğini ve esnaflara sicil affının çıkması gerektiğini dile getirdi.  Konuşmasına devam eden Soydemir  “Bu esnafımıza sicil affı denen bir şey var. Yani esnafımız icraya düşmüş, takibe alınmış gibi hususlarda biz bunu en başından beri söylüyoruz.  Bu esnafımıza bir pandemi de sebep olsun, bu durumdaki esnaflarımıza sicil affının çıkması lazım. Bankalara esnaf diyor ben 5, 10 para alacağım diyor. Alamıyor. Adamın sicili kara, para alamıyor. Yani bu süreçte bu esnafımız için sicil affının çıkması lazım. Bu yapılandırma nasıl çıktıysa bununda çıkması lazım. Ben esnaf adına sicil affının hemen çıkmasını istiyorum. Bunlar olmazsa ne olur peki biliyor musunuz?, Borçlanma artar. Esnaflar iş yerlerini kapatır. İşsizlik olur ve memleketin ekonomisi çöker. Esnaflarımız ekonominin direği. Eğer esnaflarımıza destek olunmaz ise ekonomi diye bir şey kalmaz” dedi.  (HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

 

 

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com