Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen program çerçevesinde Ölüdeniz Lagününde dalış yaparak deniz dibi temizliği yaptı.

Fethiye Belediyesi öncülüğünde, dalgıçlar Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Ölüdeniz Lagününde deniz dibi temizliği gerçekleştirdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da dalgıç elbisesini giyerek, lagüne daldı ve deniz dibinde temizlik yaptı.

Düzenlenen etkinliğe Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat,Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve dalgıçlar katıldı. Yaklaşık iki saat süren deniz dibi temizliğinde lagünden pet ve cam şişeler,demir parçaları, şezlong ve şemsiye gibi atıklar çıktı.

“Fethiye Belediyesi Olarak Çevremize Karşı Duyarlıyız”

Fethiye Belediyesinin çevreye karşı bilinçli ve ödüllü bir belediye olduğunu aktaran Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Fethiye Belediyesi olarak çevreye karşı duyarlı etkinliklerimiz devam ediyor. Bunların neticesinde de almış olduğumuz ödüller, ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.Bugün Fethiye Kaymakamımız Eyüp Fırat bey başta olmak üzere STK temsilcilerimiz ve halkımızla birlikte 5-11 Haziran tarihleri arasındaki Çevre Haftası etkinliklerinde, kamuoyunun dikkatini çekebilmek için ve farkındalık yaratmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Bilindiği üzere Marmara Bölgesinde son dönemlerde ciddi hissedilir derecede bir çevre kirliliği yaşanmakta. Bu problemlere de dikkat çekmek ve yine bu sıkıntıların Fethiye’de yaşanması adına bu tür etkinlikleri gerçekleştirerek dikkat çekmek istiyoruz. Gerek Kaymakamlığımız, gerekse de Fethiye Belediyesi olarak biz elimizden gelen çalışmanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gelecek kuşaklara temiz bir çevre bırakmak için ve çevre olaylarına duyarlı olmak için halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Bu yönde belediye olarak biz üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz” dedi.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Birlikte Körfezi Temizleme Girişiminde Bulunacağız”

Çevre temizliğinin sadece doğa ve kumdan ibaret olmadığını da belirten Başkan Karaca, “Sadece doğa  ve kum ile değil,altyapı ile ilgili de bir durum. Bölgemizde ciddi bir alt yapı çalışması yapıyoruz. Bölgemizin çevresini koruyabilmek adına ve çocuklarımızın  geleceğini kurtarmak için yapılan bir çalışma. Doğa, alt yapı ve çevre olmadığı zaman,yaşam da olmuyor. İnsanlığın da sonunu getirebilecek ciddi problemlerle karşı karşıyayız. Bizler, Bakanlığımız ve yetkili kurumlarımız ile birlikte her türlü çalışma ve etkinliklerde etkin rol almak istiyoruz. Yine önümüzdeki günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte, Fethiye Belediyesi olarak da ilçemizin en büyük sorunlarından birisi olan Körfez temizliği ile ilgili bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz. Daha önce de taleplerimizi ilettik. Bakanlığımız ile birlikte ortak projelere imza atmak istiyoruz. El ele vererek bölgemizi, turizm merkezi olan ilçemizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Pandemi süreci öncesi ilçemizde su altı resim çalıştayı yaptık ve Dünyanın bir çok ülkesinden ressamları Fethiye’de ağırlamıştık. Bu çalışmalar Fethiye’nin tanıtımı için yapılan çalışmalardı. İlçemize bir çok akademisyen ve sanatçı arkadaşımız gelmişti. Ben dalgıçlığa o zaman başlamıştım. Sertifikamızı aldık ve devam ettirme çalışması içerisindeyim” ifadelerinde bulundu.

“Dünyaya Örnek Bir Çalışma Olsun”

Fethiye doğası ve çevresi ile birlikte Dünya cenneti bir yer olduğunu belirten Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ise, “Fethiye Dünyanın  göz bebeği bir yaşam merkezidir. Doğa harikası bir çevreye sahip ilçeye sahibiz. İdareciler olarak en büyük çabamız çocuklarımıza ve gelecek nesillere güzel bir gelecek ve temiz bir çevre bırakmak. Bu kapsamda Çevre Haftası nedeniyle Fethiye Belediyemiz ve ilçemizdeki tüm STK temsilciliklerimiz ile birlikte böyle güzel bir organizasyonda bir araya geldik. Başta Fethiye Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tüm Dünyaya örnek olabilecek bir çalışma olmasını temenni ediyorum” dedi.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com