Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca2021 yılının kapsamlı bir değerlendirmesini yaparken, Fethiye Belediyesi’nin bu yıl yaptığı çalışmaları özetledi ve 2022’den beklentilerini dile getirdi.

2021 Yılı Oldukça Yoğun Ve Zor Bir Yıl Oldu

Başkan Karaca, göreve geldikleri günden bu yana belediyecilik hizmetleri kapsamında sürdürülebilir politikalar ve yenilikçi çalışmalar uygulamaya koyduklarını vurguladı. Karaca, Fethiye Belediyesi olarak ilçenin tamamında hizmetlerin kesintisiz biçimde devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Herşeyden önce Fethiye gibi güzel bir ilçeye hizmet edebildiğim için çok mutlu ve gururlu olduğumu bir kez daha ifade etmek isterim. Fethiye Belediyesi olarak bugüne kadar gerek fiziki ve altyapı alanında olsun, gerekse sosyal ve kültürel belediyecilik alanında olsun başarılı ve verimli işlere imza attık. Bağımsız kamuoyu araştırmaları ve saha gözlemlerimiz de bunu ortaya koyuyor.”

Belediye Başkanı Alim Karaca, 2021 yılında Türkiye’nin özellikle batı bölgelerinde yaşanan doğal felaketler hakkında konuşurken; “2021 yılı da genel anlamda 2020 yılı gibi zor bir dönem oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yangınları bu yaz aylarında yaşandı. Yangınlarda halkımız ile omuz omuza çalıştık, günler boyunca birlikte nöbet tuttuk. Ancak, örneğin İngiliz turistlerin Türkiye’ye gelememeleri gibi pandemiden kaynaklanan çeşitli kısıtlamalara, yasaklara vs. bir de bu yangınlar eklenince turizm sezonu Fethiye’de maalesef arzuladığımız gibi geçmedi.

Buna rağmen biz Fethiye Belediyesi olarak yıl boyunca özellikle esnafımızın ve yardıma muhtaç yurttaşlarımızın yanında olmaya gayret ettik, temel ihtiyaçlarını imkânlarımız çerçevesinde karşılamaya çalıştık.

“Biz” kelimesini çok önemsiyorum. O yüzden, 2021 yılında yapılan çalışmalara verdikleri katkılardan dolayı Başkan yardımcılarıma, birim amirlerime, tüm belediye çalışanlarına ve Belediye Meclisi’nde görev yapan tüm Meclis üyelerine ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. 105’i memur, 198’i işçi, 32’si sözleşmeli ve 635’i KHK’lı olmak üzere 1000’e yakın Belediye personelimizle, hangi partiden olurlarsa olsunlar 31 Belediye Meclisi üyemizle ve Parti teşkilatımızla örnek bir uyum içindeyiz. Her gün yaklaşık 200 bin kişiye hizmet eden bir kurumu birlikte yönetmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu motivasyon, sorumluluk ve gayretle, bu zamana kadar ortaya konan gayretin üzerine bir kat daha ekleyerek çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ekonomik Gerçekler

Başkan Alim KaracaFethiye Belediyesinin 2021 yılındaki çalışmalarını değerlendirirken şunları söyledi:

“Siyasi konulara girmek istemiyorum ama 2021 yılının tüm ülke genelinde ekonomik zorluklarla ve çalkantılarla geçtiğini hepimiz  biliyoruz. Buna rağmen, bu süre zarfında mali disiplinden taviz vermeden, verimli kaynak kullanımıyla Fethiye için pek çok hizmet gerçekleştirdik.

Fethiye Belediyesi’nin 2020 yılında merkezi idare vergi gelirlerinden aldığı pay % 34.80 idi. Bu pay 2021 yılında ise % 35.71 olarak gerçekleşti.Yani yıllık artış oranı % 1’in bile altında kaldı. Piyasada adeta patlayan fiyatları, yükselen maliyetleri değerlendirdiğimizde bu % 1 bile olmayan artışın hiçbir anlam ifade etmediği açıktır. O nedenle bu yıl zarfında gerçekleştirdiğimiz yatırımların büyük kısmını Belediye olarak kendi özkaynaklarımız ile gerçekleştirmeye gayret ettik. Tasarruf tedbirlerimiz ve artırmaya çalıştığımız gelirlerimiz ile yarattığımız yeni kaynakları yeni yatırımlara yönlendirdik.

Belediyemizin gelirlerinde genel durum böyleyken, giderlerimizin ülke ekonomisine bağlı olarak çeşitli mal ve hizmet alımlarında maalesef 2’ye, 3’e, hatta 4’e katlandığını söyleyebiliriz. Bu durum doğal olarak bizi hem üzüyor, hem de yapmayı planladığımız hizmetlerde zorluyor. Aynı şekilde, birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızın, hizmet aldığımız firmaların da bu ekonomik durumdan olumsuz etkilendiklerini görüyoruz.

Dolayısıyla, Fethiye halkının bu dönem zarfında belediyemizin başardığı veya başaramadığı ya da geciktirmek zorunda kaldığı çalışmaları değerlendirirken, bu ekonomik gerçekleri de göz önünde tutmasını rica ediyorum.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com