Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Muğla’da meydana gelen orman yangınları kapsamında bir açıklama yayınladı: “İlimizde 29 temmuz 2021’de başlayan yangınların, tüm ilçelerimizde vuku bulmasından dolayı tarihimizde görülen en büyük yangın felaketini hep birlikte yaşadık. Yaklaşık 15 gün süren büyük felaket yangınları, son olarak Köyceğiz ilçemizde de kontrol altına alınarak çok şükür son buldu.  Öncelikle, yeni bir afetin meydana gelmemesi için tüm vatandaşlarımızdan dikkatli olmalarını, iklim değişiklikleri ve nem oranının düşmesinden dolayı ormanlık alanlarda ateş yakmamalarını ve anız yakma işlemlerine ara vermelerini rica ediyorum.

Toplam orman alanı 830 bin hektar olan cennet ilimizin ne yazık ki 70 bin hektarı aşkın ormanlık alanını bu afette kaybettik. Bu büyük afetin ekonomik açıdan doğrudan ve dolaylı tahribatını ise uzun vadede göreceğiz. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Muğla’daki yanan arı ormanlarındaki çam ağaçlarının basraları zarar gördüğü için maalesef 1 milyon 200 bin civarı arı önümüzdeki günlerde açlıkla karşı karşıya kalacak. Bu arıların yaşaması için önümüzdeki Nisan ayına kadar yem ihtiyaçları bulunmakta. İnsan yaşamı için de çok çok değerli olan arılara kek, şeker, sıvı arı yemi desteği yapabilecek vatandaşlarımızın Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğine başvurmalarını rica ediyorum.

Ben, öncelikle yangın alanlarında can siperhane mücadele eden itfaiye ve orman ekiplerimize, büyük şehir belediyemiz başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerimize, muhtarlarımıza, AFAD’dan Kızılay’a tüm kuruluşlara,  ilk günden bu yana desteklerini esirgemeyen Azeri kardeşlerimize, Türkiye’nin her yerinden ilimize gelen itfaiye ekiplerine, yangın sahalarında ve arka planda yardımcı olan tüm gönüllülere, sahada birebir görev yapan ve arka planda desteklerini esirgemeyen değerli oda personelimize, sudan jeneratöre kadar büyük küçük yardımda bulunan, bu ihtiyaçların duyurulması ve ulaştırılmasını sağlayan, dualarını eksik etmeyen herkese sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu süreçte en büyük desteği siz değerli üyelerimizden, Birliğimiz ile Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’ndan ve 81 ildeki 365 oda ve borsamızın dayanışmasından gördük diyebilirim.

Sizlerden gelen destek ve yardım taleplerini alarak, Valiliğimiz, Belediyelerimiz, AFAD, ilimiz Borsa ve Odalarımız ve Muhtarlıklarımız başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımız ile gerekli koordinasyonu sağlayarak ivedilikle yangın bölgelerine sevk ettik.

Yaşanan bu afetler gösteriyor ki, canımız ne kadar yansa da, yaşanan birlik ve beraberlik bizlere her seferinde umut oluyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yaşadığımız afet sonrasında yaraların sarılması amacıyla bir yardım kampanyası başlattı.

Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri bu kapsamda ilimizi ziyaret etti. Yangın afetinin yarattığı tahribatı, üyelerimizin yaşadıkları zararları yerinde görmek ve talepleri almak amacıyla gerçekleştiren ziyarette, kendisini odamızda ve ilçe odalarımızda ağırladık.

Oda olarak talep ve önerilerimizi kendilerine aktardık, rapor olarak dosyamızı sunduk.

Bu görüşmenin sonrasında sayın Milletvekilimiz Yelda Erol Gökcan’ın koordinasyonunda İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Marmaris’te Afet Koordinasyon Merkezinde birebir görüşme imkanı yakaladık. Sayın Soylu, raporumuzu okuduğunu ifade etti. Tüm ilçelerimizin afet bölgesi ilan edilmesi talebimiz Menteşe ve Yatağan ilçelerimiz için karşılık buldu. Bundan sonraki görevimiz bu taleplerin takipçisi olmak.

Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com