Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, ‘100’üncü yılda 100 il’ söylemiyle ülke gündemine gelen Fethiye’nin il olması konusunda görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Cumhuriyetin 100’üncü yılında il olmanın Fethiye’ye çok yakışacağını belirten Başkan Çıralı, Muğla’ya uzaklığı, nüfus yoğunluğu ve dünya turizmindeki yeri ile Fethiye’nin il olmayı çoktan hak ettiğini söyledi.

FTSO Hizmet Binası’ndaki makamında 20 Haziran 2023 tarihinde açıklamalarda bulunan Başkan Çıralı şunları söyledi;  “Fethiyemiz, gerek ürettiği katma değer, gerekse tarım, ticaret, sanayi, en çok da turizm kapasitesi ile birçok ilden çok daha büyük bir ekonomiye sahip. Fethiyemizin son yıllardaki hızlı nüfus artışına paralel, turizm, tarım ve ticaret dinamikleri de değişti ve ekonomisinin hacmi arttı.Ancak Muğla’ya 135 kilometre uzaktayız ve zorunlu işlemler ve hizmetler için il merkezine gidip gelmek 1 günümüzü alıyor. Bu da ciddi anlamda zaman ve emek kaybına yol açıyor. Hatta bazı hizmetlerin yeterince ve zamanında Fethiyemize ulaşmamasına neden oluyor. İl olmak için gerekli en az 100 bin nüfus ve il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması kriterlerine göre de Fethiye, il olması gereken ilçeler arasında yer alıyor.

Sadece ülkemiz turizminin değil dünya turizminin de çekim merkezi olan Fethiye’nin il olmasıyla ilgili süreç bir turizm kenti olduğu unutulmadan hassasiyetle yürütülmeli. Fethiyemizin gerekli alt yapı yatırımları en kısa sürede tamamlanarak, il olması için gerekli çalışmaları başta belediyemiz olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarımızın koordinasyonu ve el birliği içinde gerçekleştireceğine inanıyorum.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Fethiye’nin il olmasını istiyor ve bunun için yapılan girişimlere tam destek veriyoruz. Kent kültürünü tarihinden alan ve il olmayı uzun yıllardan beri hak eden Fethiyemiz’e, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında il olmak çok yakışacak.”

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com