Ölüdeniz Pilotları Kooperatifi başkanı İbrahim Arıkan Orkun Baysal’ın ölümünün ardından  Ölüdeniz Pilotları adına basın açıklaması yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde Milli Paraşütçü Orkut Baysal’ın arkadaşıyla birlikte yamaç paraşütü yapmak için Babadağ’a çıkmıştı.Orkun Baysal’ın uçuş esnasında aynı  yere inmek istediği İngiliz Uyruklu Thomas Aıtken ‘ın kontrolündeki Yamaç paraşütünün yere 20 metre yükseklikte çarpması ile her iki paraşüt önce bir otelin çatısına, oradan da yüzme havuzunun kenarına düşmesinden dolayı Orkun Baysal hayatını kaybetmişti.İngiliz uyruklu Thomas Aıtken soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Ölüdeniz Pilotları Kooperatifi başkanı İbrahim Arıkan Orkun Baysal’ın ölümünün ardından  Ölüdeniz Pilotları adına yaptığı açıklamada,” Geçtiğimiz yıllarda Ölüdeniz ve yamaç paraşütünün ününün artması ile Babadağ hem ticari uçuşların hem de uçuş okullarının gözdesi olmaya devam ediyor. Babadağ’ın ününün artması bize maalesef kontrolsüz büyümeyi ve kazaları da beraberinde getirdi, aynı kalkış ve iniş alanını kullanan ticari ve tekli uçuş sayısı her geçen yıl artıyor. THSF nin 3 yıl önceki raporunda iniş alanlarının hem pilotlar hem de gezinti yapan turistler için tehlikeli olduğunu ve acilen yapısal olarak güvenli hale getirilmesini istemişti ama maalesef yapılmadı.Geçtiğimiz 2 yıl içinde Babadağ ın güvenlik zaafları ve alınması gereken önlemleri içeren yazılar ilgili makamlara ulaştırıldı ve bürokrasi tüm nezaketle kullanıldı. Fakat henüz somut adımlar göremedik. Bugün geldiğimiz noktada, hem artan pilot sayısı, büyüyen sektör ve değişen iklim koşulları artık bizlere daha hassas güvenlik önlemleri almamızı söylüyor, fakat hali hazırdaki denetim sistemi maalesef olması gereken seviye ve deneyimden çok uzak. Babadağ’ın yük kapasitesini çoktan aşmış durumdayız. Yabancı uyruklu tandem pilotlarının kaçak ticari uçuş yapmasının önüne geçemiyoruz, tecrübesi yeterli olmayan tim solo pilotlarının uçmasına izin veriyoruz.Maalesef geçtiğimiz günlerde çok değerli milli sporcumuzu, çok vahim bir kazada kaybettik. Biz Babadağ pilotları olarak bu kazanın yarın bizim ya da yolcumuzun başına gelebileceğinin farkındayız. İniş alanında tecrübeli personelin bulundurulması, sahil boyunca acil durum koridoru oluşturulması, öğrenci uçuşlarının denetlenmesi gibi basit önlemlerin acil olarak alınmasının yanı sıra, orta vadede ise günlük uçuş kısıtlaması, pilot sınırlandırması gibi çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ölüdeniz tanem pilotları olarak kontrol mekanizmasının her türlü bilgi ve beceriye sahip bizlere, Ölüdeniz pilotları kooperatifimize verilmesini istiyoruz.Bizler artık başka arkadaşlarımızı kaybetmek istemiyoruz.”dedi.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com