İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Tersanesinin Karagözler Mahallesinden kaldırılması gerektiğini ve o bölgenin turizme kazandırılarak, Fethiye ekonomisine katkıda bulunulması gerektiğini belirtti.Tersane için en uygun yerin Karaot Bölgesi olduğunu söyleyen Arıkan, “Biz duruma profesyonel gözle bakıyoruz. 15 metreden büyük tekneleri Çiftlik Mahallesindeki bölgeye taşıyamayız. Ayrıca Çiftlik Mahallesine gidip de vatandaşın özel mülküne ben tersane yapacağım diyemem” ifadelerinde bulundu.

Fethiye’nin en büyük sorunları arasında yer alan ve yıllardır, yapılan tüm çalışmalara rağmen bir türlü çözüm bulunamayan Fethiye Tersanesinin taşınması ile ilgili İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu. Fethiye Tersanesinin Karagözlerden kaldırılarak, o bölgeye Fethiye ekonomisine katkıda bulunacak tesislerin yapılması gerektiğini söyleyen başkan Arıkan, Tersanenin taşınması ile oda olarak Biz duruma profesyonel gözle bakıyoruz. 15 metreden büyük tekneleri Çiftlik Mahallesindeki bölgeye taşıyamayız. Ayrıca Çiftlik Mahallesine gidip de vatandaşın özel mülküne ben tersane yapacağım diyemem” dedi.

“Tersanenin Biran Önce Kaldırılması Şart”

İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, “Fethiye Tersanesinin taşınması konusunda biz İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası olarak biraz geride durmaya çalışıyoruz. Çünkü burada ihtiyaç nedir, doğru olan nedir konusunda vatandaş kendi görüşünü dile getirsin. İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası olarak biz yıllardır,  diklimizin döndüğü kadar ve bu işin profesyoneli olduğumuz için, tersanenin neden Karaot bölgesine taşınması gerektiği yönünde düşüncelerimizi hep aktardık. Ama ne yazık ki Fethiye halkı “Karaot Bizim” dediler ve engel olmaya çalıştılar. Karaot halkın ise, Karagözler kimin? Bence Karagözler bölgesi Fethiye’nin can damarıdır. Fethiye halkının ve esnafının para kazanması için, Karagözler’in acilen, tersane ve çekek yerinden kurtulması lazım. Üç, Beş tane yıldızlı otel yapılıp, Fethiye ekonomisine katkı sağlamak için güzel bir yüz yapılmalıdır” dedi.

“Tersane İçin En Uygun Alan Karaot”

Tersane ve yat çekek yeri için bazı kesimlerin Çiftlik Mahallesini önerdiğini belirten İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, “Anladığım kadarıyla Fethiye Belediyesi de tersanenin taşınması için Çiftlik Mahallesini öneriyor. Ama, Çiftlik Mahallesinde büyük tekneleri çekme şansımız yok. Biz İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası olarak bu işin profesyonel tarafındayız. Herkes de yaptığı işin bilincinde. Biz Çiftlik Mahallesi kesinlikle olmaz demiyoruz, olabilir. Ama, bize göre 10-15 metrenin üzerindeki bir tekne o bölgeye denizden çekilemez. Ayrıca Çiftlik Mahallesinde gösterilen alan özel mülk alanıdır. Ben gidip de, bir sivil toplum örgütü olarak, tersane için yer isteyemem ve böyle bir lüksümde yok. Oradaki mülk sahipleri toplanarak, “Biz burayı tersane yapmak istiyoruz” diyerek dilekçe verirler. Ona bir şey diyemem. Açıkçası yani ben kimsenin tapulu arazisine gidip de, burayı bana verin diyemem. Ben sektörün profesyonel tarafından bakıyorum. Bu işin olmazsa olamazı Karaot bölgesidir” ifadelerinde bulundu.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com