T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 8-15 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarışçıları, 10 Ekim’de Fethiye Babadağ parkurunda ter dökecek. Yarışçılar ilk etapta, 8 Ekim 2023 Alanya – Antalya (134 km), ikinci etapta 9 Ekim 2023 Kemer – Kalkan (165 km), Üçüncü etapta 10 Ekim 2023 Fethiye – Babadağ (102,9 km) ve Dördüncü Etap 11 Ekim 2023’de Fethiye – Marmaris (162,1 km)’de yarışacak. 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu “Bir Bisiklet Yarışından Fazlası” sloganıyla 15 Ekim Pazar günü İstanbul’da sona erecek.

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na destek veren kurumların, sponsorların temsilcilerinin, bisiklet ve spor dünyasından isimlerin ve medya mensuplarının büyük ilgi gösterdiği organizasyonda, 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Alanya’dan İstanbul’a göz kamaştıran parkuru ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Katılan takımların, etapların ve lider formalarının tanıtıldığı 58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Tanıtım toplantısına, Alman Artistik Bisikletçi Viola Brand’in açılış şovu renk kattı.

Dünya Yıldızlarının Parladığı TUR 2023’ün Göz Kamaştıran Parkuru

TUR’da geçmişte yarışmış ve performanslarıyla dünya bisikletinin zirvesine yükselen onlarca bisikletçi TUR’da yarışacak. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dünya yıldızlarının parlayacağı TUR ünvanı kazanmış, sprint ve tırmanış etaplarını kazanacak yeni yıldızlarının kimler olacağı ise merak uyandıracak.

Genç yetenekler ve tecrübeli bisikletçilerin omuz omuza üst düzey rekabetinin nefesleri keseceği 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 1.231,2 kilometrelik 2023 parkuru şu şekilde olacak:

  1. Etap: 8 Ekim 2023 Alanya – Antalya (134 km)
  2. Etap: 9 Ekim 2023 Kemer – Kalkan (165 km)
  3. Etap: 10 Ekim 2023 Fethiye – Babadağ (102,9 km)
  4. Etap: 11 Ekim 2023 Fethiye – Marmaris (162,1 km)
  5. Etap: 12 Ekim 2023 Marmaris – Yalıkavak (180,5 km)
  6. Etap: 13 Ekim 2023 Bodrum – Selçuk (193,2 km)
  7. Etap: 14 Ekim 2023 Selçuk – Manisa- İzmir (159,8 km)
  8. Etap: 15 Ekim 2023 İstanbul – Sultanahmet (133,7 km)

23-30 Nisan 2023 tarihlerinde planlanan ancak 6 Şubat deprem felaketi nedeni ile Uluslararası Bisiklet Birliği’nin destekleri ile ekim ayına ertelenen 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; 8 gün, 8 etapta; Alanya’dan Kemer’e, Kalkan’dan Fethiye’ye, Marmaris’ten Bodrum’a, Selçuk’tan Manisa ve İzmir’e uzanan güzergâh boyunca dünyaca ünlü pedalların mücadelesine sahne olurken, 7. Etap sonunda takımların İzmir’den İstanbul’a transferinin ardından İstanbul-Sultanahmet Etabı ile sona erecek.

TUR 2023; Bisiklet Tutkusunu, Türkiye Güzelliklerini Kalplere Taşıyor

TUR 2023’te dünyaca ünlü bisikletçiler 8 gün 8 etapta Akdeniz, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nin birbirinden güzel 13 lokasyonundan geçerken Türkiye’nin turizm tanıtımına destek olacak. Alanya, Antalya, Kemer, Kalkan, Fethiye, Babadağ ile Akdeniz Bölgesini, Marmaris, Yalıkavak, Bodrum, Selçuk, Manisa, İzmir ile Ege Bölgesini ve İstanbul etabı ile Marmara Bölgesi’ni güzergahına dahil eden TUR 2023 Türkiye’nin güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini bir kez daha dünyaya taşımaya hazırlanıyor.

Nefeslerin tutulacağı yol bisikleti mücadelesi Akdeniz ve Ege’nin masalsı sahillerinde ilerlerken, profesyonel bisiklet takımlarını karadan ve havadan takip eden güçlü bir teknoloji altyapısıyla her detayı, her güzelliği televizyon ekranlarına ve izleyicilerin kalbine taşımaya hazırlanıyor. Alanya’dan İstanbul’a 1.231,2 kilometrelik parkuru boyunca bisiklet kültürünü onlarca ilçede, şehrin sokaklarına taşıyacak olan TUR; spor için, sağlık için, iklim krizi ile mücadele için pedal çevirenlerin, trafikte bisikletliye saygı gösterenlerin sayısı her geçen gün artması, bisikletlilerin sesinin tüm şehirlere ulaştırma gibi misyonları ile bisiklet yarışı olmasının ötesinde etkiler yaratıyor.  Akdeniz ve Ege Riviera’sında her gün bir ilçeden diğerine uzanan parkuru boyunca Türk bayraklarının eşlik edeceği TUR 2023’ün heyecanını başlangıç noktasından, bitiş çizgisine profesyonel bisikletçilerin kıyasıya rekabetine tarihi ve kültürel mekanların büyüleyici görüntüsü eşliğinde tüm Türkiye’ye ve dünyaya ulaştırıyor.

Yüzyıllar boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan güzel ülkemizin bu özel coğrafyasında her etapta bisikletçiler köpüklü dalgaların tığı gibi işlediği uçsuz bucaksız sahil şeridimiz boyunca, kıvrım kıvrım yollarda ilerleyip, Alanya’dan İstanbul’a kıtaları birbirine bağlayacak. Selçuklu’nun Akdeniz’deki ilk tersanesini koruyan Alanya Kızılkule’den başlayarak, Antalya’nın eşsiz sahillerini selamlayıp, Akdeniz ve Ege’nin gözdeleri; Kemer, Kaş, Kalkan, Fethiye, Marmaris, Kuşadası ve Bodrum’a ve nihayet Ege’nin incisi İzmir’e ulaşan bisikletçiler, kıtaları aşıp tarihi yarımadaya Sultanahmet meydanına doğru pedal çevirirken nefes kesen üst düzey mücadele olağanüstü parkurunda izleyenleri mest edecek.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sadece bir yarış değil, adrenalin ve tutku dolu kıtalararası bir şölen

Doğaya, tarihe uzanan, kıtaları buluşturan parkurunda dünyaca ünlü sprintlerin şovu, tırmanışçıların mücadelesine sahne olacak görkemli ve dev organizasyonu ile 190 ülkede 13 dilde milyonlarca kişi tarafından izlenecek olan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, sadece bir yarış değil, adrenalin ve tutku dolu kıtalararası bir şölen olacak.

Ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri içinde göz kamaştıran bir parkurda düzenlenecek olan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, uluslararası düzeyde tanınmış ve Dünya Bisiklet Birliği’nin tescil ettiği her biri 7 bisikletçiden oluşan 24 profesyonel bisiklet takımına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

14 Ülkeden 24 Takım, 168 Bisikletçi

Dünyanın en önemli profesyonel takımlarının, dünya ve Olimpiyat madalyalı sporcular ile Türk sporcular ve genç yeteneklerin yer alacağı organizasyonda Almanya, Belçika, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kolombiya, Romanya, Türkiye, Yeni Zelanda olmak üzere; 14 ülkeden 24 takım ve 168 bisikletçi yarışacak.

Tour de France, Giro d’Italia gibi Grand Tour’larda etap kazanan ve en iyi sprinter ünvanı elde eden Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda ilk sırada tamamladığı 11 sprint etabı ile etap galibiyeti rekorunu elinde tutan ünlü İngiliz Bisikletçi Mark Cavendish, Kazakistan’ın Astana Takımı ile start alacak. UCI dünya sıralamasında 7.sırada yer alan 2023 Tour de France’da Yeşil Mayo Lideri olan ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda 2021 ve 2022 yıllarında 3 etap zaferi kazanan Belçikalı genç bisikletçi Jasper Philipsen, Alpecin takımı ile gelen bir diğer yıldız isim. Hollanda Milli Takımı’nın Dünya Şampiyonu sporcuları Havik Yoeri ve van Schip Jan-Willem gibi önemli isimler 58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yer alacak.

Tur 2023 Katılan Takımlar:

Organizasyonun UCI kategorilerine göre takım listesi ise şöyle:

4 World, 7 Pro, 12 Continental Takım ile 1 Milli Takım pelotonda mücadele verecek.

WorldTeams kategorisinde katılan takımlar:

Alpecin-Deceuninck (Belçika), Astana Qazaqstan Team (Kazakistan), Bora – Hansgrohe (Almanya), UAE Team Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri)

ProTeams kategorisinde katılan takımlar:

Bingoal WB (Belçika), Burgos-BH (İspanya), Corratec Selle Italia (İtalya), Eolo-Kometa Cycling Team (İtalya), Green Project-Bardianicsf-Faizine (İtalya), Q36.5 Pro Cycling Team (İsviçre), Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri)

ContinentalTeams kategorisinde katılan takımlar:

Abloc CT (Hollanda), Beykoz Belediyesi Spor Kulübü (Türkiye), Bike AID (Almanya), Global 6 Cycling (Yeni Zelanda), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye), P & S Benotti (Almanya), Sakarya BB Pro Team (Türkiye), Shimano Racing (Japonya), Sofer – Savini DUE – OMZ (Romanya), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Tarteletto – Isorex (Belçika), Team Medellin – EPM (Kolombiya)

Milli Takım kategorisinde katılan takım:

Team Netherlands (Hollanda)

“Türkiye Yüzyılı’nda Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bir dünya markası haline geldi”

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer, tanıtım toplantısında şu şekilde konuştu: “Cumhuriyetimizin 100. yılında yapılacak 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda; 14 ülkeden, 24 takım ve 168 bisikletçi yarışacak. 8 günde, 8 etapta 1.231,2 km boyunca devam edecek muhteşem bir organizasyonun heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bir dünya markası haline geldi. Cumhurbaşkanlığı olarak bisiklet sporunu destekliyoruz. Çünkü toplumda bisiklet sevgisinin yaygınlaşmasını önemsiyoruz. Halkımızın yaşam kalitesinin, sporla ilgilendikçe daha da artacağına inanıyoruz. Ayrıca tüm dünyadan izlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, canlı yayınlarla ülkemizin tanıtımına da müthiş bir katkı sağlıyor.  Türkiye Yüzyılı vizyonunu başlatan ve bisiklet sporunu destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımız adına tüm sporculara başarılar diliyoruz.”

Lider Formalar için kıyasıya mücadele

Spor Toto’nun sponsor olduğu organizasyonun genel klasman mayosu Turkuaz Mayo, yarışın genel klasman lideri olan sporcunun üstünde olacak. En iyi tırmanışçılar Türk Hava Yolları sponsorluğundaki kırmızı mayoyu giyerken, sprint kapıları arasında en yüksek sürate ulaşacak bisikletçilerin mayosu ise Mosso – Ümit Bisiklet sponsorluğunda, yeşil renkte olacak. Türkiye Güzellikleri prim kapılarını birinci sırada geçen sporcular ise yarışın içinde nötral servis desteği de veren Shimano sponsorluğundaki beyaz mayoyu giymeye hak kazanacak. Beyaz Mayo ile her prim geçişinde ülkemizin doğal güzelliklerine ve tarihi zenginliklerine vurgu yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dev organizasyonu ile Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi

Hem karadan hem de uçak ve helikopterlerle havadan çekimi yapılarak takip edilen, 8 gün boyunca 2 saatin üzerinde süreyle ulusal ve uluslararası kanallarda canlı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, her gün yaklaşık 2.000 kişinin bir etaptan diğerine hareket ettiği dev organizasyonu ile dünyanın yegâne “Kıtalararası Bisiklet Turu” olarak konumlanıyor. Ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşan, bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına katkı sağlayan organizasyon, köklü geçmişi ile yükselen bir değer olmayı sürdürüyor.

Tour of Türkiye’yi Eurosport ve TRT Spor canlı yayınları ile tüm dünya yakından takip edecek

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2023 yılında da her yıl olduğu gibi Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayınlanacak. Ayrıca yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayınlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile yakından takip edilecek.

Ülkemizin en önemli spor tanıtım güçlerinden biri olan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, böylece 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak.

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun resmi sosyal medya hesapları ve web sitesinde güncel içerikler ile TUR haberleri kitlelere erişecek

Bisiklet tutkusunun, kültürünün, kullanımının artması, performans bisikletlerimizin başarıları, uluslararası organizasyonların verdiği motivasyon ve medyanın katkıları ile erişimi yükselen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, resmi sosyal medya hesapları ve web sitesi ile üst düzey mücadelenin heyecanını; TUR öncesinde, sırasında ve sonrasında güncel içeriklerle takipçilerine sunacak.

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com