“2021 Üretim ve Üreticiler  Adına Zor Bir Yıldı”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, 2021 yılının üreticiler ve çiftçiler açısından çok kötü bir sezon geçirdiğini belirterek, “Üreticilerimiz ürettikleri ürünleri maliyetinin altında satıyor. Ben yakın tarihte böyle bir sezon görmemiştim. Beterin beteri vardır ama, hükümet yetkililerinin bir an önce üretimin ve üreticinin yanında olduklarını icraatla göstermeleri gerekmekte” dedi.

2021 yılını üreticiler ve çiftçiler açısından gazetemiz muhabirine değerlendiren Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, 2021 yılının üretim adına  çok kötü bir yıl geçtiğini belirtti.

Başkan  Kenan Karayiğit, “2021 yılı Fethiye ve Seydikemer ilçelerimizdeki  üreticilerimiz çok zor bir dönem içinde kaldılar.Tüm tarım sektörü öyle ama, özellikle örtü altı yaş sebze ve meyve üretim yapan üreticilerimiz bu sıkıntıdan daha çok etkilenen kısım oldu. Ciddi anlamda kötü bir sezon geçirdik. Çünkü toptancı halinde 2-3 TL’den satılan bir ürün, üreticinin maliyetini hiçbir şekilde kurtarmaz. Domates, patlıcan, kabak ve fasulye gibi ürünlerimizin maliyetleri zaten üreticiye en kötü ihtimalle 3 buçuk TL. Bir üreticinin bir dönüm arazisinden en kötü ihtimalle 15 ton ürün elde elde ettiğini düşünelim.Ürününü 2TL’den de sattığını düşünelim, eder 30 Bin TL para. Bir çuval gübrenin fiyatı Bin TL’ye ulaşmak üzere. Bu ürün sadece gübre ile yetişmiyor. Bir sürü masrafı var. Bu masrafın yanı sıra tarlasında çalışan ailesinin emeğini daha hesaba katmıyoruz. Ağzı olan konuşuyor Büyükşehirlerde. “Üreticinin keyfi yerinde” diye.Öyle uzaktan konuşma ile olmuyor bu işler. Üreticinin halinden üretici anlar. Allah’ım 2021 yılı gibi sıkıntılı ve zor bir yıl geçirmeyi bir daha nasip etmesin” ifadelerinde bulundu.

“Ben Üretimin ve Üreticinin Sorunlarını Çok İyi Biliyorum”

Bir takım kişi veya kişileriz Fethiye Ziraat Odasını çeşitli dedikodularla kirletmeye çalıştığını da ifade eden Başkan Karayiğit, “Bazı birlikler adı altında,  yorum yapan ve kendilerinin üretici olduğunu savunan kişiler var. Konuşmalarında ve paylaşımlarında “Fethiye Ziraat Odası Başkanı ve çalışanları ne iş yapar?” gibi ibareler ve sözlerde bulunuyorlar.Ben kendim de üreticiyim arkadaşlar.Üreticimin derdini, sıkıntılarını çok iyi bilen birisiyim ve aynı sorunları bende yaşıyorum. Benim elimde bir sihirli değnek yok. Mümkün olabildiğince arazide üreticimin yanında ve toptancı halinde de satışları da kontrol ediyorum. Son iki haftadır hemen hemen her gün Karaçulha Toptancı Halinde oluyorum. Muğla’daki tüm ZiraatOdası başkanı arkadaşlarım ile Muğla İl Koordinasyon Başkanlığı öncülüğünde çiftçinin ve üreticinin her alanda tüm sorun ve taleplerini bir kitapçık haline getirerek, Ankara’ya Türkiye Ziraat Odaları Genel Merkezine gerekli bakanlıklara ulaştırılması gerekçesi ile gönderdik. Aynı kitapçığı Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıması için geçtiğimiz günlerde Fethiye’ye gelen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’a da teslim ettik. Bu kitapçıkta sorunlar ve öneriler var. Biz çiftçimizin ve üreticimizin sesi olmaya çalışıyoruz. Ben her dönem de üreticilerimizin sorunlarını gerek basın yoluyla, gerekse de Ankara’daki ilişkilerimle sorunları aktarıyorum. Beni personelim her daim sahada. Sadece mesai saatlerinde burada görev yapmıyoruz. 7/24 üreticimizin yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Ben bu yorumları yapanların çiftçi olduğuna da inanmıyorum. Benim odama Bin 300 kayıtlı üreticim var. Bakıyorum da bu yorumları yapanlar bu kayıtlı üye listemde bu isimler yok. Önümüzdeki günlerde yeni hal yasası ile birlikte hale giren tüm ürünleri kontrol altına alacağız. ÇSK belgesi olmayan üreticiler zorunlu olarak gelip, kayıtlarını yaptıracaklar. ÇSK belgesi olan üreticilerimiz istediği zaman bize gelip hesap sorabilirler” şeklinde konuştu. Haber-Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com